Vallásközi munka: A leghatékonyabb mód a béke és az emberi jólét elhozatalára a mai világban
A vallások közötti harc Isten legnagyobb gyötrelme.

Moon tiszteletes munkájának egyik központi üzente, hogy a békét és az emberiség jólétét ma a leghatékonyabban a vallásközi munkán keresztül lehet elérni, azaz a különféle vallások és gyülekezetek vezetőinek szoros együttműködésével. Mivel a világ elsősorban a vallások közötti feszültségek miatt szenved háborúkat, a világ legtöbb baja leginkább éppen ellentétje segítségével gyógyítható, vagyis a vallások közötti együttműködéssel.
Az után a bizonyos szeptember 11.-e után, mivel az Egyesítő mozgalom már régóta együttműködött más vallásokkal, a Moon tiszteletes által alapított szervezeteknek megvoltak a kapcsolataik és a tapasztalatuk abban, hogy a muszlim világgal a válság idején felvegyék a kapcsolatot. A Vallás- és Nemzetközi Szervezet a Világ Békéjéért szervezett egy vallásközi konferenciát 2001 októberében New York-ban, alig egy hónappal a szeptember 11.-e után. Azután pedig szerveztek még egy, a jelképes kezdeteket jelentő konferenciát a muszlim vezetőknek Indonéziában is, 2001 decemberben. A témája: „A világbéke jövője és az iszlám.”
Moon tiszteletes már tanítói szolgálata kezdetétől fogva felismerte a vallásközi párbeszéd és együttműködés fontosságát, és sokat befektetett ebbe, a jövő világának békéje érdekében. A valóság az, hogy több pénzt költött a vallásközi tevékenységekre, mint a saját hitközösségére. Moon tiszteletes megértette azt, hogy a vallásközi megértés, és együttműködés a leghatékonyabb eszköz lesz az eljövendő béke világának eléréséhez.
Vallásközi együttműködés és párbeszéd
A saját szavaival: „Most jött el az idő, amikor a világ vallásainak buzgón központi felelősséget kellene vállalnia a világ békéjének megvalósításáért. Az emberiség eljövendő boldogságát nem lehet egyedül gazdasági fejlődéssel elérni, csak ha a vallásközi megértés és spirituális összhang révén túllépünk az ideológiák, kultúrák és fajok közötti konfliktusokon.”A világ vallásainak gyűlése
A világ vallásainak gyűlésének első, 1985-ben megtartott alakuló ülése Az Egyesült Államokban, New Jersey-ben volt, egy McAfee nevű kisvárosban. Kb. 1000 vallási vezető és gondolkodó jött el, akik a világ minden tájának hiteit és hagyományait képviselték. Ezt további gyűlések követték 1990-ben és 1992-ben.SZÖVETSÉG EGY ÚJ, ÖKUMENIKUS KUTATÁSHOZ (NEW ECUMENICAL RESEARCH ASSOCIATION)
Ezt a szövetséget 1979-ben hozták létre, hogy ezzel segítsék elő a párbeszédet és megértést az Egyesítő Mozgalom és a hagyományos keresztény egyházak között. Az 1970-es és '80-as években számos előadássorozatot és kiadványt támogatott.EGYESÍTő TEOLÓGIAI SZEMINÁRIUM VALLÁSKÖZI PROGRAMJAI (UNIFICATION THEOLOGICAL SEMINARY INTERRELIGIOUS PROGRAMS)

VALLÁSKÖZI ÉS NEMZETKÖZI SZÖVETSÉG A VILÁG BÉKÉJÉÉRT (INTERRELIGIOUS AND INTERNATIONAL FEDERATION FOR WORLD PEACE - IIFWP)

A VILÁG VALLÁSAINAK TANÁCSA
A Világ Vallásainak Tanácsát 1984-ben alapították, hogy vallási vezetőkkel dolgozzon együtt a válsággócokkal és béketeremtéssel kapcsolatos kérdésekben.Közel-keleti Békekezdeményezés (Middle East Peace Initiative - MEPI)

Vallásos fiatalok szolgálata (Religious Youth Service - RYS)



A VILÁG SZENTÍRÁSAI (WORLD SCRIPTURE) - A SZENT SZÖVEGEK ÖSSZEHASONLÍTÓ ANTOLÓGIÁJA
Saját szavaival: „Ezen kiadvány által minden ember felismeri majd a közös értékeket, és azt az egyetemes alapot, amely hatalmasabb jelentősséggel bír, mint a különbségek, amelyek a történelem során megosztották a vallásokat.” - Sun Myung Moon tiszteletes
A világ szentírásai-t széles körben használják a vallásokat összehasonlító egyetemi órákon. A könyv megvásárolható az amazon.com oldalon.
Nemzetközi egyesülés a vallási szabadságért (International Coalition for Religious Freedom - ICRF)
Felekezet-független, oktatási szervezet, amely annak szenteli a munkát, hogy az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 18. cikkében megfogalmazott vallási szabadság megvalósuljon. Ebben az áll: „Minden személynek joga van a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához, ez a jog magában foglalja a vallás és a meggyőződés megváltoztatásának szabadságát, valamint a vallásnak vagy a meggyőződésnek mind egyénileg, mind együttesen, mind a nyilvánosság előtt, mind a magánéletben oktatás, gyakorlás és szertartások végzése útján való kifejezésre juttatásának jogát.”Ugrás a lap tetejére